DingDogowcy

Turbo Tośka – kundel na medal!

Tośkę i Dominikę Taflińską spotkałam na psim pikniku w Grodzisku. Wygrały bezapelacyjnie konkurs sztuczek, przy zachwycie publiczności. To taki fajny dowód na to, że w każdym psie, niezależnie od rasy czy rodowodu lub jego braku drzemią olbrzymie możliwości. Psy są różne, ale zawsze warto wydobyć z nich jak najwięcej, poznać kim są. Dominika wydobyła z Tosi charakter sportowca, odkryła inteligentną bestię, która zachwyca ludzi. Postanowiłam więc, że odkryjemy Tosię dla Was. 

Umówiłyśmy się w Poznaniu na Cytadeli. Lało jak z cebra. Nie mogłyśmy się znaleźć, ale – jakie to fajne! – pomogła nam nasza apka 🙂 Zmarznięta i przemoknięta Tosia z przyjemnością wsiadła do ciepłego auta. W trakcie jazdy na wybieg porozmawiałyśmy. Gdy dojechałyśmy – przejaśniło się akurat na ten krótki moment, w którym Tosia zaprezentowała swój show. Film obejrzycie poniżej, a teraz zapraszam do czytania!

Skąd się wzięła Tosia?

Ze schroniska. Posiadam już dwa labradory też z adopcji. Pomyślałam, że fajnie by było mieć jednego małego pieska, no i przygarnęłyśmy ze schroniska Tosię.

Wiadomo coś o przeszłości Tosi ze schroniska? 

Tylko tyle, że była z łapanki – błąkała się i nie miała ciekawej przeszłości.

Gdy dałam jej przysmaki to teraz nie spuszcza ze mnie wzroku, pożera nie wzrokiem! 😉 Myślisz, że była głodzona wcześniej? 

Nie sądzę. Gdy ona do mnie przyszła, to była kluską!

SONY DSC

Po jakim czasie Tosia Ci zaufała? 

Najpierw oczywiście musiałyśmy się poznać, poznała nasz dom, nasze zwyczaje, relacje. I tak się nawzajem uczyłyśmy.

To po jakim czasie z Tośką stałyście się teamem? 

Nawet dość szybko jak na psa po schronisku, bo po miesiącu mniej więcej. Dużo ze mną przebywała, zaczęłyśmy robić sztuczki. Zaczynałyśmy od totalnych podstaw. Pierwsze co zrobiła Tosia po wejściu do domu, to weszła do legowiska labków i zaczęła się bawić piłką wielkości jej głowy.

Nie bała się?!

Nie, zupełnie. Mamy jeszcze trzy koty, które od początku goniła. Nie agresywnie, tak dla zabawy, „sportowo”. Ale teraz nawet śpią na jednej podusi, myją się nawzajem.

Zwykle koty rządzą w domu…

U nas rządzi Tosia – wszystkich sobie podporządkowała! 😉

Nieźle! Jaki silny charakter!

Przebadałaś Tośkę pod kątem jaka to rasa? 

Najbliżej jej chyba do teriera japońskiego. Ma jeszcze takie plamki na brzuszku jak japończyk.

Tosia ma około 6  lat, a ile Ty masz?

15 i pół.

Będziesz w przyszłości pracowała z psami?

Tak, chciałabym coś robić pod tym kątem, mam parę planów.

A będziesz behawiorystką czy trenerką? 

Bardziej behawiorystką. Ale też myślę również nad trenerem agility.

Kiedy zaczęłaś pracować z Tosią? Ile lat trzeba trenować, żeby taki był efekt?

Zaczęłam rok temu. Pracowałam z klikerem, bo to zawsze szybsza reakcja. Czasami nie zdążysz się pozbierać z pochwałą. Do tej pory jest nam bardzo przydatny przy sztuczkach, gdy uczymy się czegoś nowego.

Pracujecie w jakiś inny sposób – na przykład zabawki, czy zawsze za żarcie?

Ona uwielbia, kocha żarcie, żarcie jest jej życiem! Zabawki też, ale mniej. Teraz zaczęłyśmy trenować frisbee.

A jest TAKI mały dekielek?! 

No! Mam! 18 cm!

Czyli są takie minitalerzyki! Przeczytałam ostatnio taki artykuł, że tak naprawdę, to nie jest zdrowe…

Po pierwsze trzeba najpierw nauczyć się samemu rzucać prawidłowo. Żeby nie było tak, że nie umiem sama rzucać, ale psu to spoko. Pies zresztą też nie powinien od razu łapać dysku. Zaczynam od dobrze wybranego frisbee, szarpanie, pierwsze rollery (dysk toczący się po ziemi), możemy zacząć równolegle ćwiczyć łapanie dysku z naszej ręki, krótkie floatery (rzut zawisający w powietrzu) – oczywiście wszystko po kolei, stopniowo. Tego wszystkiego najlepiej nauczyć się na seminariach właśnie, od osoby, która startuje, jest doświadczona – np. Asia Korbal, Paula Gumińska, Ania Pająk-Radomska.

Ale załóżmy, że ktoś nie ma pieniędzy, nie może jeździć na seminaria, bo to jednak są koszty. 

To w Internecie jest dużo wskazówek – artykułów, filmów – jak zacząć.

Czyli da się?

No można, ale po jakimś czasie i tak przydałoby się uczestniczyć w jakimś seminarium, żeby ktoś na to popatrzył, skorygował, doradził. Trzeba jednak psa przed wszystkim przebadać – zrobić zdjęcia rentgenowskie stawów. No i nie może mieć nadwagi – niby takie oczywiste, a jednak. To podstawy niby, ale nie każdy o tym wie. Też widzę, że niektórzy rzucają 6-miesięcznym szczeniakom dyski i każą skakać. To nie jest dobre, bo odbija się to oczywiście na zdrowiu psa.

Nie powinno się bawić frisbee ze szczeniakiem? 

Można się bawić – szarpać, robić wymianę zabawek, robić aport.

Na jakich seminariach byłaś? 

Różnych – cztery  razy na agility, posłuszeństwa, o agresji…

O agresji?! W sprawie Tosi? (śmiech)

Nie do końca. To był taki konkurs i ja opisałam taką sytuację, kiedy Tosia została pogryziona przez większego psa. Wygrałam ten konkurs, a nagrodą był udział w seminarium. Chciałam się dowiedzieć, jak unikać takich sytuacji. Dowiedziałam się, że po prostu Tosia nie lubi psów i nie należy jej stawiać w takich sytuacjach.

Skąd bierzesz pomysły na sztuczki? 

Oglądam filmiki na You Tube, stąd czerpię inspiracje, ale pomysły raczej same przychodzą mi do głowy.

Tosia lubi jakąś sztuczkę naturalnie? Wiesz… Na przykład mój dość autystyczny pies robi wzorowo „pifpaf”, bo po prostu ma wszystko i wszystkich gdzieś i leżenie z wrotkami w górze bardzo jej odpowiada. To też jej sposób na to, gdy coś od niej chcę to ona pokazuje brzuch: „Zobacz jakim jestem biednym psem, daj mi TO”.

Ona lubi vaulty, ale ostatnio nauczyła się także „pifpaf” i chyba to jest jej teraz ulubiona sztuczka.

Zaraz dojedziemy na wybieg. Tam wszystko nam pokażecie. Tymczasem dzięki i powodzenia w następnych Waszych startach! Jeśli ktoś chciałby Was zobaczyć na żywo, to gdzie będziecie startowały? 

Będziemy na różnych seminariach i obozach, ale póki co planujemy zawody w Stargardzie i Poznaniu. Pewnie w międzyczasie nasza lista zawodów się powiększy, ale na chwilę obecną:

16.09. Stargard

14.10. Poznań

No i oczywiście jesteście DingDogowcami! Jakiego macie nicka w aplikacji? 

turbotoska19

Do zobaczenia więc na zawodach i w aplikacji! 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More