Porady

Masz buldoga francuskiego? Przeczytaj koniecznie!

Wpis, który ukazał się na grupie buldogów francuskich na Facebooku. Wywołał gigantyczny odzew!

Wpis jaki ukazał się na grupie buldogów francuskich na Facebooku wywołał gigantyczny odzew i wywołał – jakże potrzebną – dyskusję nad uwarunkowaniami tej rasy i postępowaniem opiekunów buldogów. By ten ważny tekst nie zniknął publikujemy go (wraz z filmem) za zgodą Autora – Ziemowita Kudły, z Gabinet Weterynaryjny Med – Wet. Dziękujemy i zapraszamy do lektury!

Zagłada dla rasy

Dziś z wielkim przerażeniem przyjęliśmy kolejnego BF z dramatycznym oddychaniem spowodowanym Syndromem Psów Krótkoczaszkowych (BOAS). Nic by w tym nie było dziwnego, gdyby nie fakt, że pies, który do nas przyjechał na zabieg, w ciągu kilku minut od wejścia potrzebował pomocy z powodu nagle rozwijającego się przegrzania. Jego duszność wdechowa była tak silna, że w ciągu kilku minut zaczęła zagrażać jego życiu.

W trakcie badania okazało się, że ma już 40,1 ‘C, a siny język i pienista wydzielina napędzała lawinę nieszczęścia. Szybka premedykacja i podanie leków sprawiły, że pies przysną i przy użyciu okładów udało się powoli zbić gorączkę. Ale ten pies przyjechał na zabieg, nie tak to miało wyglądać.

To kolejny pies który przyjechał w ostatniej chwili, by mu pomóc. A opiekunowie jeszcze kilka minut temu pytali, czy może jednak tego nie robić, przecież nie dusi się tak strasznie.

To jaki moment duszenia jest dobry, a jaki zły? Ludzie on się dusi!, Spróbujcie w tak parny i duszny dzień jak dziś, oddychać przez słomkę! Już nie będę polecał pobiegać, bo i tak się Wam nie uda. Czytam wielokrotnie na tym i innych forach i grupach społecznościowych “u mojego psa tak źle nie jest, jeszcze się tak bardzo nie dusi”. Boże ludzie! To jaka duszność jest ok?

Samo słowo “duszność” jest zarezerwowane dla sytuacji zaburzeń oddychania, czyli sytuacji, gdy jest problem z wymianą powietrza.
Strach przed znieczuleniem? To jest powód, że te małe istoty mają cierpieć? A czy jak poczekamy, to jego problem będzie mniejszy czy większy?
Tak, będzie większy, jego organizm, uruchomi mechanizmy kompensacyjne, by uratować życie. Będzie produkował więcej czerwonych krwinek, do krwinek będzie “pakował” więcej hemoglobiny, przerośnie mięsień sercowy, by więcej krwi przepompować przez niedotlenione płuca i odzyskać jak najwięcej tlenu.

W Waszych rękach jest komfort ich życia. Nie liczcie na znajomych, hodowców, lekarzy weterynarii, oni nie widzą codziennego egzystowania Waszego psa gdy się dusi, gdy w nocy bezdech powoduje, że się przebudza przerażony i łapie w panice oddech. Gdy noc w noc kładzie się w takiej pozycji by unieść głowę do góry, wyprostować szyję i ułatwić sobie oddychanie.

Kto z Was zbudził się niewyspany po nocy z grypą i nieżytem nosa, gdy wydzielina w nosie nie daje na oddychać. Jesteśmy niewyspani, zmęczeni, boli nas głowa i nic nam się nie chce. Wasze psy tak mają co noc. Pies nie może sobie sam pomóc, może jedynie liczyć na Wasz rozsądek i myślenie.

Nasza historia z pacjentem rasy Buldog Francuski dobrze się skończyła. Dla niego pomoc nadeszła, zdążyła! Wciąż słyszę i rozmawiam, że dla innej bulwy, czasu zabrakło. Moda dla tej rasy, przyniosła większą zagładę i zniszczenie niż moda na owczarki niemieckie. Ich problem z dysplazją, problemami kręgosłupa i wiele innych rzeczy nie zabijała psów. Buldożki dusi ich moda, sława i szyk, zabija je w sposób najbardziej brutalny, zabiera im tlen!

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More