Recenzje

Hard Dog Race – wywiad

O niesamowitym wydarzeniu, które już we wrześniu odbędzie się w Polsce rozmawiamy z pomysłodawcą i organizatorem Andrasem Puzą.

 

Pierwszy raz w Polsce odbędzie się Hard Dog Race. Będzie to duże wydarzenie dla wielu użytkowników naszej aplikacji. Czego mogą się spodziewać? Wiem, że to zawody BASE, a dystans to 6 km i 16 przeszkód. Zdradzi Pan jakie to przeszkody? 

Przede wszystkim musicie być przygotowani na to, że zmokniecie i będziecie cali w błocie. W kilku przeszkodach pies będzie musiał pływać. W innych będziecie musieli się czołgać albo wspinać. Musicie być też silni, aby dać radę dźwigać różne rzeczy. Rzucamy Wam wyzwanie, tor nie jest łatwy. Czasami potrzebna będzie zwinność, a czasami szybkie myślenie.

Dlaczego nie podajemy konkretnej listy przeszkód? Nasz tor jest jak życie. Nigdy nie możesz być pewien, co Cię za chwilę spotka. Nie jesteś w stanie przewidzieć i przygotować się na wszystkie przeszkody, jakie niesie życie. W Hard Dog Race nie wiesz, co czeka za zakrętem. Utrudniamy życie, ale dasz radę. Na dumę i zwycięstwo trzeba sobie zapracować.

To, co możemy zdradzić, to że przeszkody są skonstruowane tak, iż nie wymagają specjalnego treningu i przygotowania od Twojego psa. Jeśli wchodzi z Tobą po schodach na smyczy, nie boi się wody i jest w miarę socjalizowany, nie będzie mieć problemów na torze. Pies jest najważniejszy, zawsze. Ty jesteś za niego odpowiedzialny, więc Ty decydujesz, czy nie ominąć którejś przeszkody. Wystarczy zrobić 30 przysiadów. Psa też można po prostu przez przeszkodę przenieść.

Sześć kilometrów nie jest dystansem, który przeraża, więc czego powinni się najbardziej bać uczestnicy biegu?

Samych siebie. Nie żartuję. Za każdym razem, gdy mierzysz się z czymś trudnym, to twoje własne ja stanowi największą trudność. Ale wiem, że to nie było to, co chciałaś wiedzieć. Każda przeszkoda może być “najtrudniejsza” w zależności od tego, kim jesteś. Dla niektórych, schody są najbardziej problematyczne, dla innych, to fosy. Niektóre przeszkody będą trudniejsze dla psa, niektóre dla opiekuna. Naszym zadaniem jest to, aby to utrudniać, stwarzać problemy, to zawodnik musi rozwiązać problemy i poczuć dumę na mecie. W moim przypadku jest trochę dziwne, ponieważ zawsze ścigam się na torach, które projektuję. Kończę każdy wyścig, który organizujemy. Jakiś czas temu przeklinałem drania, który zbudował tor, dopóki nie zrozumiałem, że to ja 🙂

Do startu zostało około kilkadziesiąt dni. Jak trenować, by się dobrze przygotować do startu. Można prosić o jakieś podpowiedzi? Iść na siłownię? (śmiech) Czy wystarczy jeśli po prostu zadbam o kondycję swoją i psa? 

Sam wyścig nie wymaga specjalnego treningu dla żadnego z członków duetu. Jeśli pies i jego właściciel są ze sobą nawzajem, mogą biegać razem, pies może zachowywać się odpowiednio, to znaczy, że jest odpowiednio uspołeczniony, nie będzie problemów podczas wyścigu. Oczywiście, fizyczne dopasowanie jest ważne. W końcu nazwa marki to Hard Dog Race, a nie Light Dog Race. Nie musisz być bardzo doświadczonym biegaczem, ale oczywiście jest to przydatne. Ponieważ nie ma ustalonego czasu zakończenia, można spróbować trochę odpocząć podczas wyścigu, jeśli to konieczne.

Można startować z dowolnej wielkości, rasy lub nierasowym psem, ale myśli Pan, że naprawdę każdy pies pokona trasę? Oczywiście mówimy tu o zdrowym i aktywnym psie. Czy np. maltańczyk jest w stanie ukończyć bieg? Albo nowofunland? 

Na początku musisz określić fizyczny i psychiczny stan swojego psa. Na ile jesteś pewny tego, jak on będzie zachowywać się w tłumie? Zdecyduj się na kaganiec, jeżeli twój pies nie jest zbyt przyjacielski z innymi psami i prawdopodobnie będzie przeszkadzał mu tłum biegnących zawodników. Rasa i wielkość nie mają tu absolutnie żadnego znaczenia (no chyba że musisz psa przenieść przez przeszkodę 😉 Każdy pies jest w stanie ukończyć ten bieg, z mniejszą lub większą pomocą właściciela.

Czy w ramach trasy są jakieś kategorie? Kobiety, mężczyźni, młodzież?

Wszyscy zawodnicy są równi i pokonują takie same przeszkody, ale czasy (za co za tym idzie – nagrody) są liczone w kategorii: kobiet, mężczyzn oraz drużynowo. W HDR Base mogą brać udział osoby, które ukończyły 14 lat (za zgodą rodziców), ale dla nich nie ma oddzielnej kategorii.

Z regulaminami i ich czytaniem wiadomo jak jest. Czy jest jakiś punkt, na który chcielibyście Państwo zwrócić szczególną uwagę uczestników? 

Wszystkie punkty Regulaminu są bardzo ważne, musielibyśmy tu zacytować wszystko. Prośba, aby uczestnicy zapoznali się z nimi, mimo niechęci 😉

Co zapewniacie Państwo w ramach opłaty startowej i w ogóle organizacji? Uczestnicy dostaną na przykład koszulki, by dumnie nosić je przez lata?

Każdy zawodnik, który dotrze do mety – dostanie pakiet prezentów. Zawiera on koszulkę HDR, specjalny medal i wiele przydatnych prezentów niespodzianek.

W ramach opłaty startowej przygotowujemy przeszkody specjalnie skonstruowane dla duetów psów-ludzi, mamy duży zespół, budowanie trwa 5 dni, budujemy kompletny, działający teren imprezy na torze, gdzie nie ma wody ani prądu. Zapewniamy miejsce do wzięcia prysznica. Na miejscu jest pogotowie i służba weterynaryjna gotowe nieść pomoc jeśli będzie potrzeba. Wszyscy zawodnicy otrzymują chip do pomiaru czasu. W ramach opłaty startowej jest też oczywiście ubezpieczenie.

Będą do dyspozycji jakieś szafki/namiot, gdzie będzie można zostawić rzeczy – telefon czy klucze? 

Zapewnimy szafki, w których wszyscy będą mogli przechowywać swoje wartościowe przedmioty podczas biegu, podobnie jak na innych OCR. Jest to wliczone w opłatę aplikacyjną, podobnie jak parkowanie.

Wiadomo, że z uczestnikami przyjadą kibice i widzowie. Czy dla nich będzie miejsce zarówno do zostawienia auta, jak i obserwowania trasy? 

Miejsca parkingowe zapewniamy tylko uczestnikom, jednakże nie zabronimy parkować innym jeśli uda im się zmieścić 😉 Na miejscu jest nie tylko trasa biegu, ale również strefa dla widzów. To nie tylko wyścig, ale też coś w rodzaju pikniku dla rodzin i znajomych. W wielu punktach będzie można stanąć przy trasie i kibicować zawodnikom.

UWAGA! Do wygrania są 3 bilety wstępu VIP na ten bieg. Jeśli chcesz TO PRZEŻYĆ 😉 napisz na adres: kontakt@dingdog.pl dlaczego właście Wy musicie w tym biegu wystartować. Na zgłoszenia czekamy do 20.08. Ponieważ konkurs jest dla użytkowników naszej aplikacji w zgłoszeniu podaj swój nick lub mail z aplikacji.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More